Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Alanya gezi rehberi / Akdeniz akşamlarının gerçekten bir başka olduğu yer

Alanya gezi rehberi / Akdeniz akşamlarının gerçekten bir başka olduğu yer

Alanya ülkemizde sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de sıklıkta tercih ettiği bir seyahat rotası. Alanya’da nereye gidilir, ne yenir ve nerede kalınır gibi soruların cevaplarını Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan sizler için gezdi gördü ve yazdı…

Alanya : Küçük bir Antalya

Alanya gezilecek yerler bakımından Antalya’nın küçük bir kopyası. Önemli bir liman kenti olan bu sahil beldesi aynı zamanda bir turizm cenneti. Ülkemizin önemli turizm merkezlerinden birisi olan ilçe aynı zamanda bir çok konaklama otellerine sahip. Bu eşsiz güzellikteki seyahat rotası aynı zamanda ülkemizdeki en iyi korunan kalelerden birine sahip. Bence tek sorunu Antalya’ya olan yol uzaklığıdır.

Alanya’da gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasa da, harika bir denize, güzel koylara sahip. Ülkemizin en çok turist çeken yerlerin başında gelir. Özellikle yaz aylarında ilçe normal nüfusunun birkaç katı fazlasına çıkar. Alanya’ya geldiğinizde öncelikli görmenizi önereceğim yer Alanya Kalesi’dir. Kale ihtişamıyla göz kamaştırmakla beraber bu kadar yıldır iyi korunabilmiş olması ülkemiz tarihi açısından da ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Kalenin muhteşem manzarası eminim ki benim gibi sizleri de büyüleyecektir. Buradan Kleopatra plajı ve Keykubat plajının seyrine doyum olmaz. Buraya çıktığınızda Alanya feneri, sarnıç, Süleymaniye cami ve birkaç tarihi yeri ziyaret etmeyi unutmayın. Alanya’nın simgelerinden birisi de Kızılkule’dir. 13. yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan kule, ilçenin en önemli yapılarından birisidir. Kızılkule’nin en üst katına çıkarak muhteşem bir manzaraya şahitlik edebilirsiniz. Kuleden sonra hemen yakınında bulunan tersane ve tophaneyi ziyaret edebilirsiniz. Alanya tarihi önemi olan bir yer olduğu için müzesi de eser bakımından zengindir. Alanya Müzesi’ni es geçmemenizi öneririm. Gerek bahçesindeki lahitler, gerek salonlarında ki tarihi eserler dikkat çekmektedir. Müzenin en önemli eseriyse Herakles heykelidir. Müzeyi müze kart ile ücretsiz ya da 5 TL ücret ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Denize girmek isteyenler bu noktayı atlamayın

Antalya ve Alanya’da yapılacak listesinde olan yerlerden birisi de ünlü Kleopatra plajıdır. Harika bir plaj olduğunu tekrar hatırlatmalıyım. Plaja inmeden ilginç oluşumlarıyla dikkat çeken Damlataş mağarası görülmeye değerdir.

Vakti bol olanlar içinse önerim Sapadere kanyonunu gezmek. Muhteşem bir doğanın içinde keyifli bir yürüyüş yapabilir, dinlence alanlarında dinlenebilir ve Torosların o temiz havasını ciğerlerinize çekebilirsiniz. Şehri bir de yüksekten görmek isterim derseniz sizi Alanya terasına alayım. Alanya’nın sahip olduğu önemli tarihi ve doğal güzellikleri görmek isterseniz bir tekne turu yapmalısınız. Korsanlar, Aşıklar ve Fosforlu mağara ile birlikte bir çok eşsiz koyu görebilir hatta yüzme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Alanya ‘ya ulaşım

Belde Antalya’ya uzak mesafededir. Öyle ki Antalya’nın ülkemizin en uzun kıyısına sahip olduğunu unutmamak gerek. Ulaşım için Yolcu360‘tan araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz. Antalya Alanya havalimanı araç kiralama tekliflerini görmeden yola çıkmayın! Şehir merkezinde bir çok yer yürüme mesafesindedir. İlçe dışında dolaşmak isterseniz kiralık aracınızla rahatlıkla her noktaya ulaşabilirsiniz.

Alanya ‘da mutlaka yapmanız gereken şeyler

  • Alanya’da ne yenir dendiğinde akla ilk gelen balık ve deniz ürünleridir. Mevsimsel balıkları, kalamar, midye gibi deniz ürünleri bolca bulabilirsiniz. Akdeniz bölgesinin en sevdiğim lezzetlerinden birisi de bazlama tostudur, deneyin pişman olmazsınız. Portakal kokulu şehrin her yerinde turunç ve portakal ağaçlarını görebilirsiniz.
  • Alanya konaklama bakımından zengin bir şehir. İlçe merkezi ve yakın konumundaki yerlerde otel ve pansiyon bulabilmek mümkündür. Eğer tatilinizin tarihi belliyse rezervasyonunuzu yaptırmakta fayda var.
  • Hangi mevsimde gitmeli? Eğer tatilinizi burada geçirmiyorsanız 2 günlük hafta sonu tatilinde ilçede keyifli anlar geçirebilirsiniz. Ayrıca temmuz ayının ortalarında yapılan Alanya festivaline katılarak ilçenin en güzel anlarına tanıklık edebilirsiniz. Eğer şehri gezmek isterseniz yaz sıcağı yerine görülebilecek en güzel zaman bahar aylarıdır. Sessiz ve sakinliğiyle keyifli bir yer olduğunu söyleyebilirim.  

 

Yolda Olun..

1 yorum

  • Merhaba..
    Başarılı gezi yazılarınızın okuyucular için bir şans olduğunu düşünerek, hep birlikte daha nice katkı ve paylaşımlarda bulunmak dileğiyle.