Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > 30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel: İşte ulusumuzu zafere götüren arabalar

30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel: İşte ulusumuzu zafere götüren arabalar

30 Ağustos Zafer Bayramı her sene katlanarak artan bir coşkuyla kutlanıyor. Türk ulusunun 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasının hemen ardından, adeta küllerinden doğarak Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarmak için başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlandığı gün olan 30 Ağustos, hiç şüphesiz tarihimizin en şanlı günlerinden biridir. Biz de bu özel günde sizlere Türk ulusuna zaferi getiren arabaları hatırlatmak istedik.

Zaferi getiren araç: Kağnı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşları ve Türk milletinin büyük çabalarıyla kurtardığımız vatanımızda Kurtuluş Savaşı sırasında sayılı bazı komutanlar haricinde kimsenin altında araba bulunmuyordu. Cephelere silah taşınması, yaralıların hastanelere taşınması, erzak ve ihtiyaçların taşınması bu açıdan büyük sıkıntılar içerisinde gerçekleşiyordu.

Düşman kuvvetlerinin altında o dönemin şartlarında modern sayılabilecek kamyon, kamyonet, araba gibi pek çok araç bulunmaktaydı. Anadolu’da bir ateş çemberinin içinde kalan halkımızın ise at haricinde bineği yok denecek durumdaydı. Osmanlı Devleti’nin kaybettiği savaşın ardından envanterinde bulunan tüm araçlar düşman kuvvetlerinin eline geçmişti. Bu noktada Türk halkının tek dayanağı Kağnı adı verilen ilkel arabalar oldu.

Kağnılar at ya da öküzlerle hatta kimi zaman insanlarla çekilen dört ve iki tekerlekli ahşap araçlardı. Bugün her ay yeni bir model arabanın ithal edildiği, yerli otomobil projelerinin hayata geçirilmeye başlandığı topraklarımızda o kağnıların bıraktığı teker izleri olduğunu hiçbir zaman unutmamamız gerek. Bazen çok basit ve yetersizmiş gibi görünen araçlar bir ulusu karanlıktan aydınlığa taşıyabilir. Atatürk’ün ““Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise başaracağım diye başlayarak sonunda başardım diyenindir.” sözleri kağnı üstünde cepheye korkusuzca mermi taşıyan milletimizin iradesini adeta özetlemektedir.

Bugün cennet vatanımızın dört bir yanına son model arabalarla ulaşabiliyorsak eğer, bunu kağnı sırtında taşıdığımız umutlarımıza borçlu olduğumuzu hiçbir zaman unutmayalım…

30 Ağustos Zafer Bayramı

Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu’dan atmak için düşünülüp planlanan Büyük Taarruz, gizli bir harekattı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Gazi Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü. Büyük Taarruz Ağustos’un 27’sine bağlanan gecede Afyon’da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat idare ettiği, Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.

30 Ağustos Zafer Bayramı, ilk kez 1924’te Dumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlandı. Çal Köyü’nde gerçekleşen ilk törende Mustafa Kemal, milli ruhun canlı tutulmasının önemini vurgulamış ve Meçhul Asker Abidesi’nin temelini eşi Latife Hanım ile beraber attı.1 Nisan 1926’da kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu’nda 30 Ağustos Başkumandan Muharebesi gününün Cumhuriyet ordu ve donanmasının Zafer Bayramı olduğu, her yıl dönümünde bu bayram gününün kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından, 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanacağı belirtilir.

Yorum ekle