Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Bilgi > Faydalı bilgiler > 2022 Seyahat Trendleri Nelerdir?

2022 Seyahat Trendleri Nelerdir?

Tüm yılın yorgunluğunu atmak için verimli bir tatil paha biçilemez bir aktivite oluyor. En çok tercih edilen tatil planları genelde yaz turizminde yapılıyor. Ancak ne yazık ki 2020 ve 2021 yıllarında yaşadığımız pandemi süreci sırasında pek çok kişi eski tatil alışkanlıklarından vazgeçmek zorunda kaldı. Geçtiğimiz iki yıl boyunca “yeni normal” süreci hemen hemen herkesin hayatında birçok değişikliğe sebep oldu. Gerek gündelik hayatımız gerekse iş hayatı konusunda farklı bir yaşam tarzına giren pek çok kişi bu durumdan muzdarip diyebiliriz. Tüm bu durumlar, seyahat trendlerinin de değişmesine neden oldu. 2022 seyahat trendleri nelerdir sorusuna cevap verelim. 

Değişim yaşanan alanlardan biri de tabii ki hiç kuşkusuz turizm sektörü oldu. Bu iki yıl içerisinde pandemi ile birlikte iklim krizi, teknoloji alanındaki gelişmeler, seyahat endüstrisi ve sürdürülebilirliğe olan gereksinimin artması ile küresel değişim hareketi başladı. 

2022-seyahat-trendleri

2022’de Öne Çıkan 7 Tatil Trendi

Küresel değişimlerden en hızlı etkilenen alanlardan birinin turizm olduğundan bahsetmiştik. Bu değişimle birlikte kişilerin seyahat planları da farklı yönlere evrilmeye başladı. Tabii ki etkileri hala sürdüğünden büyük çoğunluğun seyahatlerinde ilk önceliği hijyen oluyor. 

Pandemi öncesinde belirlenen seyahat trendlerinde daha çok tasarım, gösteriş, lüks oteller, havaalanları ve konfor gibi detaylar ön plana çıkarken artık daha çok insanlar bir içe dönüş yaşıyor diyebiliriz. Burada içe dönüşten kastımız; daha anlamlı ve doğaya saygılı tatiller tercih ediliyor. Bununla birlikte değişen seyahat trendleri arasında; sürdürülebilir (gönüllü turizm) turizm, plansız son dakika tatilleri, an odaklı seyahat (an’da kalmak), arkadaş gruplarıyla yapılan seyahatler, doğaya dönüş tatilleri, yurtiçi seyahatlar (yerele dönüş), sağlık & farkındalık odaklı tatiller ve ekoturizm gibi seçenekler var. Saydıklarımız arasında 2022’de öne çıkan 7 tatil trendi ise sırasıyla şöyle;

2022 Seyahat Trendleri: Sürdürülebilir Turizm

Gönüllü turizm olarak da bilinen sürdürülebilir turizm, aslında ekoturizmin de bir parçası diyebiliriz. Ekoturizm de; hem doğayı koruma, hem yerel halkı kalkındırma hem de sürdürülebilir turizm odaklı bilinçli bir turizmi amaçlayan bir tatil seçeneği. Doğal afetlerin artması, ekolojik dengenin bozulması ve sonunda iklim değişikliği ile karşı karşıya kalınması turizmde de bilinçli ve çevre dostu tatil severlerin seyahat planlarını da bu doğrultuda yapmalarına neden oluyor. Sürdürülebilir turizm için yapılacak birkaç adımla siz de gönüllü çevre dostu olabilirsiniz. Peki nedir bu adımlar?

 • Tatillerde plastik eşya kullanımını azaltmak
 • Konaklama için doğa dostu yerleri tercih etmek
 • Tatil yöresindeki halktan alışveriş yapmak
 • Çevreci ulaşım araçları ile seyahat etmek
 • Açık büfe restoranlarda yeteri kadar yiyecek almak
 • Su ayak izini olabildiğince azaltmak
 • Atıklar için yanımızda çöp poşeti taşımak

2022 Seyahat Trendleri: Plansız Yolculuklar

2022-seyahat-trendleri-1

Yine pandemi aslında hepimize uzun vadeli planlar yapmamayı öğretti. Bu nedenle artık birçok havayolu ve konaklama işletmeleri de kısa vadeli programlar düzenliyor. Böylece, tatilseverler de anlık bir plan yapıp sosyal medyada gördüğü yerlere gitmek için plan yapabiliyor. 2022 yılında da plansız yolculuklar seyahat trendleri arasında yerini alacak gibi gözüküyor.

2022 Seyahat Trendleri: Anı Yaşamak

Sosyal medya hayatımızda oldukça büyük bir yer alıyor. Özellikle bir yere gittiğimizde, arkadaş toplantılarında veya sporda pek çok kişi tarafından o anı yaşamak yerine fotoğraf & video gibi çekimler yaparak sosyal medyada paylaşma gereği duyuluyor. Yeni yıl seyahat trendleri ile ilgili yapılan araştırmalarda, artık 2022’de “An’da Yaşamak” birçok kişinin önceliği olacağa benziyor. Artık herkes ard arda paylaşımlar yapmak yerine gidilen yerin ve bulunulan anın tadını çıkarmak isteyecek.

2022 Seyahat Trendleri: Şehirde Tatil Yapmak

2022-seyahat-trendleri-4

Artık yeni dünya ile birlikte şehre yakın olan bölgelerde, daha yerel tatiller planlanıyor. Bunu aslında şehrini turist gibi gezmek olarak da değerlendirebiliriz. Tarihi yerleri gezmek, şehir merkezine yakın küçük kasabaları ve merak edilen popüler mekanları ziyaret etmek bir nevi şehirde tatil yapmak anlamına gelecek gibi duruyor. 

Workations (Hem İş Hem Tatil)

2022-seyahat-trendleri-3

Pandeminin hayatımıza bir diğer getirisi home office çalışma sistemi oldu. Bu tarz çalışmaya geçenlerin seyahat planları arasında hem çalışıp hem de tatil yapma fikri var. Bu durumu fırsata çevirerek, tatil yaparken çalışmaya da olanak sağlayan yeni konaklama yerlerini bulabilmek mümkün.

Deneyim Odaklı Keşif Tatilleri

Herkesin zevkine, ihtiyacına ve tercihine yönelik farklı tatil seçenekleri var. 2022’de ise deneyim odaklı keşif tatilleri ön plana çıkacak. Tatilde deneyim ve farklılık arayan kişiler için rafting, yamaç paraşütü, atv gezileri gibi birçok alternatif var. Bunun yanı sıra farklılık arayan kişiler için de karavanda ve glamping çadırlarda konaklama imkanları da seçenekler arasında yer alıyor.

Sağlıklı Yaşam Tatilleri

Son yıllarda yaşanılan birçok olumsuzluğun globalde neredeyse tüm insanlık üzerinde etkili olan stres, kaygı, endişe gibi duyguların hakim olduğu bir gerçek. Bu nedenle seyahat trendleri arasında sağlıklı yaşam, dinginlik, yoga ve spor üzerine aktiviteleri olan tatiller de gündemde. Bu konuda tercih edebileceğiniz hem yurtiçi hem yurtdışı işletmeler mevcut. Bunlar arasında; arınma, canlanma ve canlanma gibi ritüelleri bulunan spa merkezleri en çok tercih edilen seyahat programları arasında diyebiliriz.

Seyahate Çıkarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer seyahate çıkacaksanız öncesinde detaylı ve eksiksiz bir planlama yapmanızı öneriyoruz. Programsız ve plansız bir seyahat istenmeyen can sıkıcı sorunlara sebep olur. Tabii ki spontane tatil tercihi olan kişiler de var ve plansız seyahatten de bahsetmiştik. Ancak belli başlı birkaç nokta var ki bunları önceden planlamak hem bütçenize katkı sağlayacak hem de size sadece tatilin tadını çıkarmak kalacak. O zaman seyahate çıkarken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarını adım adım cevaplayalım.

 • İlk öncelik, nasıl bir tatil istediğinize ve aslında neye ihtiyacınız olduğuna karar vererek rotanızı belirlemelisiniz.
 • Rotanızı belirleyeceğiniz tarih de önemli. Ocak – Şubat aylarında planlamaya başlamak sizin için avantajlı olacaktır. Aynı zamanda bu aylarda program yaparken resmi tatilleri belirleyip ona göre de plan yapabilirsiniz.
 • Birkaç ay öncesinden rezervasyon yaptırmak hem ulaşım hem konaklama hem de eğer tur şirketi tercih edecekseniz tüm bunlarda ekstra indirimler sağlayacaktır.
 • Eğer yurtdışı tatili tercih edecekseniz, vizesiz ülkeler arasından seçim yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda bütçe dostu olacaktır.
 • Gideceğiniz yere karar verince, o bölgede veya yakınlarındaki önemli ve güzel yerlerin listesini yapmalısınız.
 • Gezi programı yaparken, daha önce giden kişilerin önerileri ya da gezi sitelerinden yararlanabilirsiniz.
 • Gidilen yerde ulaşım da oldukça önemli. Eğer aracınız yoksa ulaşım alternatifleri ve saatleri konusunda fikir sahibi olmak kolaylık sağlayacaktır.

Ek bir bilgi olarak, vize istemeyen ülkeler hakkında da kısaca bilgi verelim. Şu an popüler olan vizesiz ülkeler arasında; Makedonya, Ukrayna, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan, Kuzey Kıbrıs ve Bosna-Hersek var. Tatil programınızda dilerseniz yolcu360.com üzerinden araç kiralama seçeneklerini inceleyebilir ve seyahatinizde tercih edebilirsiniz.

Tatil için kiralık araç mı arıyorsunuz?

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360, otomotiv dünyasında zengin içeriklerle size desteğe hazır. Merak ettiğiniz her detay için blog’umuzda arama yapabilirsiniz. Ayrıca tüm kiralık araç ihtiyaçlarınızda mobil uygulamamız üzerinden 1 dakikada işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

 

Yorum ekle