Yolcu360 Blog
2021 mazda mx-5
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Araç inceleme > 2021 Mazda MX-5 Roadster İncelemesi: Spor ve Şık!

2021 Mazda MX-5 Roadster İncelemesi: Spor ve Şık!

2021 Mazda MX-5 Roadster modelini mercek altına alıyoruz. 

Spor otomobiller arasında kompakt tasarımıyla öne çıkan Mazda MX-5 Roadster, yenilenen modeliyle büyük ilgi topladı. Bununla birlikte 2021 Mazda MX-5 Roadster özelliklerini incelediğimizde, birçok farklı yeni özellik gözümüze çarptı. 

Özellikle spor otomobil meraklılarının tercih ettiği Mazda MX-5 Roadster özellikleri neler? 2021 Mazda MX-5 Roadster fiyatı da aynı teknik özellikleri gibi merak ediliyor. Yeni Mazda MX-5 Roadster özellikleri ve fiyatları hakkında konuşuyoruz. Şimdi başlayalım!

2021 Mazda MX-5 Roadster Hakkında

Japon üretici Mazda’yı güvenli ve sağlam otomobilleriyle tanıyoruz. Mazda MX-5’in bu açıdan bir eksiği yok. Bunun yanı sıra model sürücüleri özel hissettirmek için her türlü donanıma sahip. Araç, 2021 Mazda MX-5 Miata ve MX-5 Roadster RF modelleriyle karşımıza çıkıyor. 

Model, minimal ve sempatik bir tasarıma sahip. Heyecana yönelik tasarlanan araç, Mazda’nın sportif araçlar klasmanında önemli bir yere gelmesine yardımcı oldu. Yeni Mazda MX-5 Roadster modelinde tüm kontroller sürücüye çevrilmiş. Bununla birlikte araç sürüş odaklı bir genel tasarıma sahip olan bir kokpit ile kullanıcıları karşılıyor. 

2021 mazda mx-5 iç tasarım2021 Mazda MX-5 Özellikleri: İç Tasarım

Japonya’da felsefenin önemli bir yeri var. Burada her şey bir disiplin çerçevesinde üretiliyor. Mazda otomobillerini KODO: Hareketin Ruhu felsefesiyle tasarlıyor. 

MX-5 Roadster modelinde de bu felsefenin dokunuşlarını görüyoruz. Konforlu koltuklar ve son teknoloji dijital ekranıyla aracın iç tasarımı oldukça kullanışlı. 

Bu araçta yeni nesil sürüş destek sistemleri ve ayrıca güvenlik asistanları sizi karşılayacak. Deriden üretilen koltuklar, virajlı yollarda oturma pozisyonunuzu optimize ediyor. Koltuklar ayrıca alttan ısıtmalı, soğuk günler için ideal. 

Bose müzik sistemiyle yollar çok daha keyifli. Dijital klima ve 7 inç multimedya ekran ise tüm beklentilerinizi karşılayacak kabiliyette. 

SKYACTIV motor bloğu, yeni EURO-6d emisyon kurallarına uygun şekilde geliştirilmiş. Böylece hem heyecanı hem de uygun fiyatlı ulaşımı aynı anda yaşamak mümkün. 

Dış Tasarım

Mazda MX-5’e incelediğimizde, ilk olarak hafif ve sportif çizgiler karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra araca ilk baktığımızda dinamik ve akıcı hatlar görüyoruz. Üstü açılabilen model, kendine sportif bir araç arayanlar için ideal. 

Yeni teknoloji Matrix LED ön farlar yol yüzeyini otomatik olarak takip ediyor. Öne çıkan diğer donanım ve özellikler:

  • Uzun far asistanı
  • Ön ile arka park sensörleri
  • Otomatik kararan dikiz aynası.

skyactiv engine, mazda mx-52021 Mazda MX-5 Roadster Motor Özellikleri

Aracın motor özelliklerine baktığımızda 1.5 litre hacminde sıralı 4 silindirli bir motor bloğu görüyoruz. Aracın gücü ise 7000 devirde 132 beygir. 

Mazda MX-5, 1.5 SKYACTIV-G 132 motor bloğu ile arkadan itişli olarak satışa sunuldu. Bu yönüyle sürücülerini memnun edecek, diyebiliriz. Arkadan itişli motor sayesinde spor sürüş mümkün. Mazda, yeni modeli ile spor sürüşün temellerini günümüz teknolojisi ile kullanıcılara sunuyor. 

Arkadan itişli güç aktarımı, hızlı kalkışlarda maksimum yol tutuşu sağlıyor. Bununla birlikte bu tasarım virajlarda önden kaymayı mimimum seviyeye indiriyor. 4500 dev/dk gibi oldukça düşük bir devirde 152 Nm tork değerlerine ulaşabilen 1496 cc hacmindeki EURO-6d uyumlu SKYACTIV motor bloğu ile Mazda MX-5 yaklaşık 8 saniyede 0 km/s süratinden 100 km/s süratine çıkıyor. 

Bir spor otomobil için 132 beygir çok yüksek görünmese de sahip olduğu 926 kilogramlık ağırlığı ile otomobil oldukça hafif. Böylece araç oldukça hızlı hareket ediyor.

Tüm bu performansın yanında sahip olduğu 130 litrelik bagaj kapasitesi ile de bir spor otomobil için oldukça pratik. Şimdi yeni Mazda MX-5 modelinin yakıt tüketimi konusuna bakalım. 

2021 Mazda MX-5 Roadster Yakıt Tüketimi

Arkadan itişli spor otomobiller genellikle sahip oldukları yüksek yakıt tüketimi değerleri ile bilinir. 2021 Mazda MX-5 Roadster yakıt tüketimi değerleri yeni Mazda MX-5 modelinin sahip olduğu düşük ağırlık sebebiyle oldukça düşük. 

Yeni emisyon kurallarına uyumlu olarak EURO-6d emisyon değerlerine 1.5 litrelik ve sıralı 4 silindirli bir motor bloğuna sahip Mazda MX-5,  şehir içerisinde 100 kilometrede 7.1 litre yakıt tüketiyor. Şehir dışında 100 kilometrede 5.3 litrelik bir yakıt tüketimine sahip olan araç, karma kullanımda ise 6.1 seviyelerinde. Bir şehir otomobili yada küçük bir hatchback otomobil kadar düşük yakıt tüketimine sahip olan bu arkadan itişli spor otomobil, birçok farklı kullanıcıyı memnun etmeyi hedefliyor.

2021 Mazda CX-5 incelemesini okumak için tıklayın.

Kiralık Mazda mı Arıyorsunuz?

Son model kiralık Mazda fiyatları için Yolcu360’a şimdi göz atın.

yolcu360 araç kiralamaYolcu360 mobil uygulamasını telefonunuza indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indir

2021 Mazda MX-5 Fiyat Listesi

Hafif ve sürüş hissi odaklı spor otomobilleri seven kişiler için uzun yıllardır üretimde olan ve kendini ispatlamış bir spor otomobil olan Mazda MX-5 2021 fiyat bilgisi için Mazda’nın resmi sitesinden bilgi alabilirsiniz. Yeni Mazda MX-5 Roadster fiyatları seçilen donanım seviyesine göre farklılık gösteriyor. 

Sıralı 4 silindirli 1.5 SKYACTİV motor bloğu ile Power donanım seviyesine sahip Mazda MX-5 Roadster başlangıç fiyatı 424.870 Türk lirası olarak listeleniyor.

2021 Mazda MX-5 Roadster teknik özellikleri ve fiyatı çevik bir otomobil arayışında olan kişiler için merak edilen bir konu oluyor. Küçük spor otomobilleri seven kişiler tarafından merakla beklenilen Yeni Mazda MX-5 Roadster teknik özellikleri ve fiyatı büyük önem taşıyor. 2021 Mazda MX-5 Roadster motor özellikleri incelendiğinde yüksek güce sahip hafif bir otomobil olarak göze çarpıyor.

Yorum ekle