Yolcu360
Otomotiv Haberleri

2020 | Radar Cezaları Ne Kadar ve Nasıl Sorgulanır?

⏱: 2 dk
Şehir dışına çıkıldığında yollarda karşımıza çıkan ve hız sınırımızı ölçen radar cihazları ile kesilen radar cezası kazaları önlemede önemli bir faktör. Hız aşımı yapıldığında plakaya hız cezası kaydeden sistem ile kullanıcılara ceza yazılıyor. Peki radar cezaları ne kadar ve nasıl sorgulanır? Hız aşma cezası 2020 ücreti nedir? Araç kiralama durumunda cezayı kim öder? Bu yazımızda sizler için derledik.

Radar Cezaları Ne Kadar?

2020 yeni trafik cezaları belli oldu! Buna göre 2020 hız aşımı cezası ücretlerinde ciddi bir artış görülüyor. Buna göre hız sınırı üç ayrı başlıkta inceleniyor. Hız aşımı yüzde on, yüzde otuz ve yüzde elli aşıldığı takdirde 3 çeşit ceza düzenleniyor. Ceza puanı ve ücretlerini sizler için derledik.

Hız sınırını yüzde 10 ve yüzde 30 arası aşmak:

Hız sınırı yüzde 10-30 arasında aşılırsa kişiye yazılacak ceza puanı 10 olarak kaydedilirken, ödenecek radar cezası bedeli ise 288 TL olarak belirlenmiştir. Bu ceza kesildikten itibaren 15 gün içinde ödenirse %25 indirimli olarak ödenir.

Hız sınırını yüzde 30 ve yüzde 50 arası aşmak:

Hız sınırını yüzde 30 ve yüzde 50 arasında aşma durumunda sürücülere yazılacak radar ceza puanı 15 olarak kaydedilirken, ödenecek hız aşımı cezası ise 598 TL olarak belirlenmiştir. Hız cezası belirlendiği tarihten 15 gün içinde ödeme yapılırsa %25 indirimli olarak ödenir.

Hız sınırını yüzde 50’den fazla aşmak:

Hız aşımı eğer yüzde 50’den fazla ise araç sürücülerine yazılan ceza puanı 15 olarak kaydedilirken radar cezası ise 1228 TL olarak belirlenmiştir. Bu ceza eğer 15 gün içinde ödenirse ise %25 indirim uygulanır.

Hız sınırını yüzde 10 ve yüzde 30 arası aşma cezası  288 TL
Hız sınırını yüzde 30 ve yüzde 50 arası aşma cezası 598 TL
Hız sınırını yüzde 50’den fazla aşma cezası 1.228 TL

Radar Cezaları Nasıl Sorgulanır?

Radar cezası sorgulama yapmak isteyen araç sürücüleri e-devlet üzerinden kullanıcı şifreleri ile giriş yaparak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Giriş yapıldıktan sonra sistem üzerinde bulunan e-hizmetler bölümünden EGM menüsüne girerek ’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ bağlantısına tıklayarak trafik ceza sorgulaması yapılabilir. Bu yöntemin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden de trafik ceza sorgulama yapılabilir. Bunun için gib.gov.tr internet sitesine girerek ’Borç Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısı üzerinden ‘Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısına tıklayarak trafik cezası sorgulaması yapılabilir.

2020 Otoban Hız Sınırı ve Limitleri

Radar Cezası Nasıl Ödenir?

Radar cezası ödemelerini gerçekleştirebilmek için cezanın tebliğ edilmesi gerekir. Cezanın sürücüye tebliğ edilmesinin ardından araç sürücüleri anlaşmalı bankalar üzerinden radar cezası ödemesi yapabilirler. Bankaların yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden kredi kartı bilgileri girilerek ödeme gerçekleştirebilir veya PTT şubelerinden nakit olarak ödeme gerçekleştirebilirler.

2020 Otoyol Ücretleri

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

İlgili Yazılar

Trafik Levha İşaretlerinin Anlamları ve Resimleri

Yolcu 360

Otonom Sürüş Teknolojileri Sadece Son Moda Bi’ Kelime Grubu Değil, İş Fırsatı!

Yolcu360

Motorun Ömrünü Kısaltan 5 Kullanım Hatası

Yolcu 360

Yorum Bırak