Yolcu360
Trafik para cezası rakamları
Otomotiv Haberleri

2020 | Muayenesiz Araç Kullanma Cezası ve Sorgulaması

⏱: 2 dk

Genel trafik güvenliği sebebiyle trafiğe çıkan tüm araçların araç muayenesi yapılarak yola çıkma şart bulunuyor. Araç muayenesini yaptırmayan sürücülere ceza kesilir. 2020 yeni trafik cezaları zamları ile beraber muayenesiz araç kullanma cezası da arttı. Peki muayenesiz araç cezası ne kadar? Muayenesiz araç kullanma cezası sorgulaması nereden yapılır? ve muayenesi bitmiş araba kullanma cezası detayları neler? Araç kiralama yapıldığında cezayı kim öder? bu yazıda sizler için derledik.

Muayenesiz araç kullanma cezası sorgulaması

Muayenesini yaptırmayıp ceza alıp sürücüler online ortamda ceza tutarlarını sorgulayabilirler. Ceza alan sürücüler e-devlet üzerinden giriş yapıp e-hizmetler bölümünden EGM menüsüne girerek ’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ bağlantısına tıklayarak trafik ceza sorgulaması yapılabilir. Bu yöntemin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden de trafik ceza sorgulama yapılabilir. Bunun için gib.gov.tr internet sitesine girerek ’Borç Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısı üzerinden ‘Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısına tıklayarak trafik cezası sorgulaması yapılabilir.


Muayenesiz araç kullanma cezası ne kadar?

2020 yeni trafik cezaları zamları ile beraber muayenesiz araç kullanma cezası da hayli arttı. Muayenesiz araç kullanma cezası 2020 fiyatları 288 TL. Eğer bu ceza kesildikten sonra 15 gün içinde ödenirse ise %25 indirimli olarak geliyor. Ceza kullanan şoföre verilir, ayrıca ehliyete 10 ceza puanı kesilir. Araç trafikten men edilerek çekici ile götürmek şartıyla 7 gün süre verilir.

Muayenesiz araç cezası ödeme

Muayenesi bitmiş araba kullanma cezası işlemleri vergi dairesi ile Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinde yapacağınız ödemeleri kredi kartı veya bankamatik kartı kullanarak yapabilir, vergi dairelerinde ise nakit olarak yapabilirsiniz. Cezaların taksitlendirme işlemleri vergi daireleri aracılığı ile yapılmaktadır. Size kesilen cezayı taksitlendirmek için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurun.


Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alını

Aşağıdaki içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

İlgili Yazılar

Rot Balans Ayarı Nedir / Nasıl Yapılır?

Yolcu 360

Fiat Egea Uzun Yolculuklar İçin Neden Çok Tercih Edilir Oldu?

Yolcu 360

International Engine of the Year Ödülü

Yolcu360

Yorum Bırak