Yolcu360
Otomotiv Haberleri

2020| Emniyet Kemeri Takmama Cezası ve Sorgulaması

Emniyet kemeri trafikte her zaman hayat kurtaran bir detay. Trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanmaların birçoğu da emniyet kemeri takmamanın sonucunda gerçekleşiyor. Bunu tespit eden ekiplerin yazdıkları cezalar ile bu değiştirilmeye çalışılıyor. Peki emniyet kemeri cezası nedir? Emniyet kemeri takmama cezası ne kadar? 2020 trafik cezaları zamları ile birlikte emniyet kemeri cezası ne kadar oldu? Sorularını bu yazımızda sizler için cevapladık.

Emniyet kemeri takmama cezası

Karayolunda seyreden araçların sürücü ve yolcuları Karayolları Trafik Kanuna göre emniyet kemeri takmak zorundadır. Emniyet kemeri takmayan sürücüler trafik ekipleri tarafından tespit edildiği takdirde emniyet kemeri takmama cezası yazılır. 2020 yeni trafik cezası zamları ile birlikte tespit edilen emniyet kemeri takmayan sürücülere uygulanan ücret 132 TL olarak belirlendi. Emniyet kemeri cezası alan sürücüler bu cezayı ilk 15 gün içinde öderlerse %25’lik bir indirim uygulanıyor.

*Not: Emniyet kemeri kullanımı artık pek çok şehirde kamera takip sistemiyle izlenmekte ve kamera görüntülerine emniyet kemersiz yakalanan sürücülere de ceza kesilebilmekte. Bu sebeple kısa mesafelerde bile emniyet kemeri cezası ile karşılaşmanız muhtemel olacaktır. Emniyet kemerini can güvenliğiniz için sürekli kullanmanızın gerektiğini önemle hatırlatırız.


Emniyet kemeri takmama cezası sorgulama

Emniyet kemeri takmama cezası alan sürücüler e-devlet üzerinden kullanıcı şifreleri ile giriş yaparak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Giriş yapıldıktan sonra sistem üzerinde bulunan e-hizmetler bölümünden EGM menüsüne girerek ’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ bağlantısına tıklayarak trafik ceza sorgulaması yapılabilir. Bu yöntemin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden de trafik ceza sorgulama yapılabilir. Bunun için gib.gov.tr internet sitesine girerek ’Borç Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısı üzerinden ‘Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısına tıklayarak trafik cezası sorgulaması yapılabilir.

Emniyet kemeri takmama cezası ödeme

Emniyet kemeri takmama cezası alan sürücüler ödeme işlemini, Gelir İdaresi Başkanlığının online hizmeti İnternet Vergi Dairesi aracılığıyla veya şahsen bir vergi dairesine giderek yapabilir.

Emniyet kemeri kullanmak zorunda olmayan araçlar ve durumlar

  1. Bir yerleşim yeri sınırları içinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan minibüs ve otobüsler ile dolmuş yolcuları.
  2. Geri gitme esnasında veya park etme yerlerinde 25 km/s hızını geçmeyen sürücüler.
  3. Ambulanslarda hasta veya yaralılara müdahale nedeniyle özel pozisyonlarda bulunan kişiler.

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.
Konuyla ilgili diğer içeriklere de göz atabilirsiniz:

İlgili Yazılar

Dacia Duster Tam Otomatik Var mı?

Yolcu360

Araç Kiralama Şirketi Kurmak İçin Neler Gerekli?

Yolcu360

Ticari Araç Kiralama Yasağı Bitti!

Yolcu 360

Yorum Bırak