Yolcu360
Otomotiv Haberleri

2020 | Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası ve Sorgulaması

⏱: 2 dk

Araç kullanan her bireyin mutlaka ehliyet sahibi olması gerekirken ehliyetsiz araç kullanma cezası sorgusu hayli fazla. Bir sebepten ehliyetini kaybetmiş veya unutmuş kişilere uygulanan ehliyetsiz araba kullanma cezası 2020‘de ne durumda? Arabanın yanı sıra ehliyetsiz motor kullanma cezası da oldukça merak edilen bir konu. Araç kiralama yapıldığında cezayı kim öder? gibi detaylarla sizlere bu yazımızda ehliyetsiz araç kullanma cezası ve sorgulaması 2020 verilerini topladık.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Sorgulama

Ehliyetsiz araç kullanımı sonucunda alınan cezaları sorgulamak için e-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra, Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama bölümünden ceza sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca EGM resmi internet adresi, Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet adresi ve PTT şubelerinden de sorgulanabilir. Ödeme işlemi Gelir İdaresi Başkanlığının bir online hizmeti İnternet Vergi Dairesi ile veya şahsen bir vergi dairesine giderek de yapılabilir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

2020 Yeni trafik cezaları belli oldu! Yeni trafik cezaları zamlı olarak geldi. Buna göre 2020’de ehliyetsiz araç kullanma cezası geçen yıla oranla daha fazla. Ehliyetsiz araç kullananlar için yeni ceza tutarı 2.473 TL. Ehliyetsiz motor kullanma cezası da araç kullanma ile aynı. Ehliyetsiz araç kullanma cezasına ceza alındıktan 15 gün içinde ödenirse uygulanan %25 indirimle ceza tutarı 1.854 TL  olarak belirlendi.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası( araç sahibi) 2.473TL
Ehliyetsiz araç kullanma cezası( araç sahibi) 15 günde ödenirse 1.854TL
Ehliyetsiz araç kullanma cezası( araç sahibi değilse) 4.946TL
Ehliyetsiz araç kullanma cezası( araç sahibi değilse) 15 günde ödenirse 3.709TL


Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ödemesi

Trafik kurallarının ihlal edilmesinden kaynaklı kesilen para cezaları, ceza kesilen kişiye tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde ödenmelidir. Sorgulama sonunda görüntülenen ehliyetsiz araç kullanma cezasın ilk 15 gün içerisinde ödendiği taktirde %25 indirim uygulanır. Ehliyetsiz araç kullanan sürücünün ödeyeceği ceza bu süre zarfında ödenirse indirime hak kazanır. Ceza tutanağını elden teslim almayan araç sürücülerine tutanaklar gönderilir. Eğer adreste bulunamazlarsa bağlı oldukları muhtarlık birimine teslim edilir. Bu tutanak muhtarlıktan alınmazsa EGM’ye iade edilir. EGM tarafından vergi dairesine iletilen ceza işleme alınır. İşlem tarihinden itibaren yasal ödeme süresi başlamış olur.

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

Konuyla ilgili aşağıdaki içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir:

İlgili Yazılar

Antifiriz Nedir? Arabaya Nasıl Konulur?

Yolcu 360

İkinci El Araba Alım Satımında Noter İşlemleri

Yolcu360

Yanlış Yakıt Dolumunda Kim Suçlu?

Yolcu 360

Yorum Bırak