Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Faydalı bilgiler > 2020 Cemre Düşme Tarihleri | İlk Cemre Ne Zaman Düşecek?

2020 Cemre Düşme Tarihleri | İlk Cemre Ne Zaman Düşecek?

Cemre nedir? dendiğinde şüphesiz herkesin aklına bahar mevsimi geliyor haliyle de cemre düşme tarihleri de merak konusu oluyor. Baharın gelişini müjdeleyen ilk cemre ne zaman düşecek? 2020 cemre düşme tarihleri hangi günlere denk geliyor? 2020 ilk cemre ile birlikte baharda yapılacak gezi önerileri ile bu yazıda.

Cemre Nedir?

Cemre kelime olarak ‘ateş^veya ‘kor’ demek. Her yılın başında takvimler Şubat’ı gösterdiğinde ilk cemre önce havaya, sonra suya ve toprağa düşer. Cemre düşmesi bir nevi artık baharın yaklaştığını sıcak havaların başlayacağı anlamına gelir. 2020 ilk cemre ile de yavaş yavaş ısınacağız. Aynı zamanda da toprağın canlandığı ekinlerden verim alınacak döneme girildiğinin haberini verir. Cemre görülebilen bir şey değildir, çıplak gözle görünmez. Hatta öyle ki eski bir muhabir şakası olarak da kullanılır. Yeni başlayan muhabirleri bu tarihlerde cemre fotoğrafı çekmeye gönderirler, haliyle yeni muhabirler saatlerce cemrenin düşmesini beklerler ve fotoğrafsız dönerler 🙂

Cemre Düşme Tarihleri

Baharın müjdeleyicisi 2020 ilk cemre ne zaman düşecek diye merak ediyorsanız 19-20 Şubat’ta havaya düşecek. İlk cemre ardından ikinci cemre de 1 hafta sonra yani 26-27 Şubat’ta suya düşecek. Son cemre ise toprağa düşüyor. 2020’de son cemre 5-6 Mart’ta düşecek.

Cemre ne zaman nereye düşer?

İlk Cemre19-20 ŞubatHavaya düşer
İkinci cemre26-27 ŞubatSuya düşer
Son cemre5-6 MartToprağa düşer

Cemre Düşmesi ile Baharda Gezilecek Yerler

Cemre düşmesi ardından ısınan hava ile beraber artık yola çıkma vakti de yaklaşıyor demektir. Canlanan doğa ve rengarenk açmaya başlayan çiçeklerle ılık bahar havası birçok insanın en sevdiği mevsim. Peki baharda gezilecek yerler neler? Baharda gidilmesi gereken yerler nerede?

  • İzmir / Foça

Baharda gidilecek yerler listesinin ilk sırasında elbette İzmir var. Foça her şeyden önce M.Ö. 11. yüzyıla değin uzanan tarihi ve bu tarihi birikimi günümüzde doğal güzelliğiyle birleşmiş. Arkeolojik zenginliklerinin yanı sıra berrak ve temiz denizi ve sahili, rüzgarlı ve serin havası, rengarenk çevresi ile baharda gezilecek yerlerden biri. Baharda Foça en sessiz sakin hem de keyiflidir. Foça’dan uygun fiyata araç kiralamak için İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçeneklerinden yolcu360.com ile fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Böylece Foça sahillerini, köylerini aracınızın konforuyla gezebilirsiniz.

Foça Gezi Rehberi için tıklayın

İzmir Foça Sahili Hakkında
Foça
  • Karabük / Safranbolu

Karabük Safranbolu’ da baharda gezilecek yerler arasında. Özellikle 650 yıllık geçmişi ise Yörük köyü mutlaka ziyaret edilmeli. Yörük Köyü’nde Osmanlı mimarisi izlerini taşıyan evler ve evlerin odalarında kalem işi süslemeleri mutlaka görmelisiniz. İstanbul Karabük arası kaç km? İstanbul araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, 402,3 kilometrelik mesafelik yolu 4 saat 30 dakika gibi kısa sürede tamamlayabilir ve şehre rahatça ulaşabilirsiniz.

Yörük Köyü / Safranbolu Gezi Rehberi için tıklayın

Yörük Köyü
  • Bursa / Muradiye

Baharda gezilecek yerler arasında bir diğer ilimiz Bursa. Özellikle Muradiye ilçesinde gizli hazineler var. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa barındırdığı zengin tarihi geçmişi ile mutlaka görülmesi gereken şehirlerimizden biri. Bursa şehir merkezine yaklaşık 9 km uzaklıkta olan Muradiye’de Bursa araç kiralama seçeneklerini kullanarak 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Mudanya’ dan gelecekleri ise Bursa Mudanya araç kiralama ile yarım saatlik bir yolculuk bekliyor. Uzun bir Bursa tatili planlıyorsanız da Bursa aylık araç kiralama seçeneklerine mutlaka bakın. Gelin hep birlikte Bursa’nın en eski semtlerinden biri olan Muradiye’de keyifli bir yolculuğa çıkalım.

Bursa Gezi Rehberi için tıklayın

Yorum ekle