Yolcu360
Otomotiv Haberleri

2020 | Araç Muayene Ücreti

Trafik kanunları gereğince trafiğe çıkan her aracın trafiğe uyumlu teknik altyapısını tespit etme amacıyla yapılan araç muayenesi ne kadar? Gelen zamlarla beraber araç muayene ücreti 2020 itibarıyla ne kadar oldu? Araç muayenesinde tek yetkili olan Tüvtürk muayene ücreti ne kadar? Ve araç muayene randevu, araç muayene sorgulama araç vergi 2020 ve araç kiralama durumunda gecikme cezasını kim öder gibi bilgileri bu yazıda bir araya getirdik.

Araç Muayene Ücreti 2020 Ne Kadar?

Araç muayene konusunda tek yetkili kuruluş olan Tüvtürk’te yapılan araç muayenesi aracın grubuna ve tipine göre değişiklik gösteriyor. Tüvtürk muayene ücreti farklı gruplarda araçlara farklı fiyatlandırma ile karşımıza çıkıyor. Muayene süresi geçmiş araçlara ise araç muayene gecikme ücreti uygulanıyor. Muayene süresi geçmiş her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücreti %5 oranında fazla ücret alınır.

Tüvtürk Muayene Ücreti

Araç muayenesi farklı araç gruplarında farklı ücretlerle karşımıza çıkıyor. Tüvtürk muayene ücreti aracın grubuna göre değişiklik gösteriyor. Örneğin Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork aynı grupta değerlendirilirken, Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet gibi taşıtlar ayrı grupta değerlendirilip araç muayene ücreti buna göre belirleniyor.

İşte Tüvtürk muayene ücreti 2020 listesi 

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet : 174,64 TL (KDV dahil)
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork : 342,2 TL (KDV dahil)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker : 462,56 TL (KDV dahil)

TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan araç muayenesinin ücreti, araç grubuna göre değişiyor ve muayene süresini geçiren araçlara gecikme zammı uygulanıyor.

2020 | Egzoz Muayene Ücreti ve Muayene Gecikme Cezası için tıklayın!

Araç Muayene Sorgulama

Özellikle araç muayenesi süresi geciktirilmemesi için yapılması gereken araç muayene sorgulama işlemi Tüvtürk araç muayene sorgulama üzerinden yapılır. Aynı zamanda e-Devlet sistemi üzerinden Tüvtürk Muayene Durum Sorgulama üzerinden yapılabilir. Araç muayene randevu için yine Tüvtürk araç muayene randevusu alabilirsiniz.

Araç Kiralama Yapıldığında Muayene Gecikme Cezasını Kim Öder?

Kiralık araç ofisten kiralandığında araç muayene sorumluluğu kiralama şirketlerine aittir.

Oto kiralama için İstanbul Havalimanı araç kiralama opsiyonlarını değerlendirebilirsiniz.

Facebook Yorum

İlgili Yazılar

Mazda Otomobillerinin Tarihten Bugüne Değişimi

Yolcu 360

Araç Far Temizliği Nasıl Yapılır?

Yolcu 360

2019 | Otomobil Satışları

Yolcu 360

Yorum Bırak