Yolcu360
Otomotiv Haberleri

2020 | Araç Kiralamak mı Satın Almak mı?

⏱: 2 dk

Özellikle son yıllarda sıfır bir araba almak bütçeleri oldukça zorluyor. Sıfır bir araç satın almak mı yoksa araç kiralama yapmak mı? sorusu da haliyle gündemden düşmüyor. Peki araç kiralamak mı satın almak mı noktasında kafalarda soru işaretini giderecek detaylar neler? sizler için bu yazıda bilgileri bir araya getirdik.

Araç Satın Almak vs Kiralamak

Maddi yönünden baktığımızda; şirket sahibi olmayan bireysel alıcılar sıfır bir araç almak istediklerinde ya nakit olarak ödeme yapacaktır ya da banka kredisi çekerek. Son yıllarda arta faiz oranlarına baktığımızda banka kredisinin geri ödemesi de oldukça yüklü olacaktır. Sadece aracı almakla masraflar elbette bitmiyor… Plaka, motorlu taşıt vergisi, kasko, yıllık bakım, lastik değişimi gibi sonradan mutlak eklenen masraflarla birkaç yılda sıfır bir araca ödenecek ücret katlanıyor. Araç birkaç yıl içerisinde satılsa da harcanan maliyetleri karşılamayacak bir tutar ortaya çıkıyor.


Şirket sahipleri araç satın aldıklarında
şirketten yüklü bir nakit çıkışı sağlanıyor. Birçok vergi ödemesi ile karşılaşmalarının yanı sıra araç bakım, sigorta ve kasko gibi birçok ek masraf ödüyor. Şirketler araç satın almak yerine kiralama yaptığında ise hem şirketlerden toplu nakit çıkmıyor hem de sigorta, vergi gibi ek masraflar kiralama şirketi tarafından karşılanıyor.

Araç Satın Almak Yerine Kiralamak Ne Kadar Avantajlı?

Bireysel alıcılar için sıfır bir araç almak yerine aylık araç kiralama ve yıllık araç kiralama yaptığında araç masrafları göz önünde bulundurulduğunda daha az maliyetli bir sonuç ortaya çıkıyor. Hem yüksek faizli kredilerle uzun yıllar borç yapmıyor hem de diğer masraflarını kiralama şirketleri ödediğinden rahat ediyor. Diledikleri zaman aracın marka modelini değiştirerek farklı sürüş deneyimleri de yaşamış oluyor. Araç lastik değişimi ve yıllık bakım gibi periyodik bakımlar da kiralama şirketleri tarafından yapılıyor.

Kiralık araçlarda periyodik bakım

Şirketlerin kurumsal araç kiralama yaptıkları durumda ise toplu nakit akışı yaşanmadığından bu bütçe başka yatırımlara aktarılabiliyor. Araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri, kasko, trafik sigortası eksiksiz olarak araç kirama şirketi tarafından yapılıyor. Tüm bakımlar, kışlık-yazlık lastik değişimleri, veya kaza-hasar durumunda tamir işlemleri de kiralama şirketi tarafından yapılıyor. Şirketler ayrıca ani gelişen iş gezilerinde gidilecek lokasyona uygun aracı dakikalar içinde kiralayabiliyor.

İlgili Yazılar

2019 Model Audi A4 Ne Zaman Türkiye’de Olacak?

Yolcu360

Hurda yasası değişti : İşte yeni hurda araç teşviki yasası!

Yolcu360

Dünyanın En Sağlam Arabası Hangisi? | Araç Kiralama | Araba Kiralama

Yolcu360

Yorum Bırak