Yolcu360
Otomotiv Haberleri

2019 | Trafikte Telefonla Konuşma Cezası ve Sorgulaması

Son yıllarda artan sosyal medya kullanımı trafik kazalarının sebebi haline gelirken trafikte telefon kullanma cezası ile durumun önüne geçilmeye çalışılıyor. Peki 2019 yeni trafik cezaları ile beraber  araba kullanırken telefonla konuşma cezası ne kadar oldu? ve trafikte telefonla konuşmanın cezası ile ilgili detayları bu yazımızda sizler için derledik.

Trafikte Telefon Kullanma Cezası Sorgulama

Araba kullanırken telefonla konuşma cezası alan sürücüler e-devlet üzerinden kullanıcı şifreleri ile giriş yaparak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Giriş yapıldıktan sonra sistem üzerinde bulunan e-hizmetler bölümünden EGM menüsüne girerek ’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ bağlantısına tıklayarak trafik ceza sorgulaması yapılabilir. Bu yöntemin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden de trafik ceza sorgulama yapılabilir. Bunun için gib.gov.tr internet sitesine girerek ’Borç Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısı üzerinden ‘Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısına tıklayarak trafikte telefon kullanma cezası sorgulaması yapılabilir.


Trafikte Telefon Kullanma Cezası 2019 Ücretleri

Trafikte birçok kazaya sebebiyet veren araçta telefonla oynama son yıllarda artış gösteriyor. Trafikte telefonla ilgilenen sürücüler yola odaklanmadıklarından dolayı birçok kazanın da sebebi oluyor. Bazı sonuçlar suç hafif gibi görünse de oldukça ağır… Telefonla ilgilenmeden yola bakmayı sağlayacak birçok aparat varken ısrarla elde kullanılmaya çalışılıyor. Durumu tespit eden ekipler ceza yazarak bu durumun önüne geçmeye çalışıyor. Yeni trafik zamları ile beravber trafikte telefon kullanma cezası 2019 ceza tutarı 235 TL olarak belirlendi.


Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

Trafik cezaları ile ilgili aşağıdaki içeriklere de göz atabilirsiniz: 

İlgili Yazılar

Araba Çizikleri Nasıl Giderilir?

Yolcu 360

70 Yaşında Hayatını Kaybeden Niki Lauda Anısına….

Yolcu360

Dizel Otomatik Honda Civic Sedan Kiralanır mı?

Yolcu 360

Yorum Bırak