Yolcu360
Trafik para cezası rakamları
Faydalı bilgiler

2019 Trafik Para Cezası Rakamları

2019 trafik cezaları nasıl? Trafik para cezası 2019 rakamları nasıl olacak? 2019 Trafik para cezası rakamları hakkında biraz konuşalım…

2019 Trafik Cezaları

2018 yılı, trafik cezası rakamları, ÖTV ve MTV rakamları, kurdaki yükseliş vs derken otomobil tutkunları için biraz tatsızdı. Trafik cezası rakamlarını buraya dahil etmek de pek doğru değil elbette, bunlar sonuçta güvenli sürüş için önemli ve trafik para cezasları caydırıcı olmalı. Esas söylemek istediğimiz şey, her şeyin zamlı olması tadımızı kaçırmadı desek yalan olur…2019’da trafik cezası rakamları mutlaka revize edilecek ve yılın ilk çeyreğinde Resmi Gazete’den paylaşılacak. Ama 2018’İn son çeyreğinde bir Trafik para cezası revizesi oldu. Son durumu ifade ettiği için onun üzerinden konuşalım…

Yola, işaretlere zarar verme!

Bayramlarda memleket yolunda trafik işaretlerinin boyalı, kırık ya da zarar görmüş olduğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Aslında hepimizin güvenliğini tehlikeye atan bu tarz gereksiz davranışların cezası 488TL. Tabi, zarar verirken tespit edilmeli. Benzer şekilde çöpünü yolun ortasına atanlar da ülkemizin doğal manzaraları arasında. Karayoluna çöp atmak ve trafiğe zarar vermenin cezası da 488TL. 

Belgeler Önemli!

Ruhsatsız, ehliyetsiz araç kullanmanın cezası da var elbette. Trafik belgesi ve tescil plakası olmadan trafiğe çıkmanın cezası 2 bin TL. Ruhsatsız araç kullanmanın cezası 108 TL. Aracını tescil ettirmeden trafiğe çıkarmanın cezası 235 TL. Benzer şekilde karayolunda geçici kullanacağı araç için geçici trafik belgesi ve tescil plakası almamanın cezası da 235 TL. Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2.108 TL. 

Taksimetre bozuk ha!

“Taksimetre bozuk abla” demenin cezası çok ağır. Öncelikle taksimetre bulundurmama cezası 488 TL. Bozuk taksimetre kullanma cezası ise tam 7. 623TL. Benze şekilde takograf bulundurmama cezası de 488 TL ve bozuk takograf kullanma cezası da 7. 623TL.

Hep yapıyoruz ama!

Kırmızı ışıkta geçmek, istemeden bile çok yapılan bir trafik kusuru. 2018 trafik para cezası rakamlarına göre kırmızı ışıkta geçmenin cezası 235TL. 

Trafik kusurları listesi epey uzun. 2019 yılında da liste genişleyebilir. Bununla beraber rakamlar da değişecek. Trafik para cezaları, caydırıcı olmaları açısından önemli ama esas bizim toplum olarak trafikte saygılı olmayı öğrenmemiz gerekiyor.

 

 

İlgili Yazılar

Motorun Daha Az Yakıt Tüketmesi İçin Araç Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yolcu360

Cam Filminde Son Durum Ne? Yasak mı Değil mi?

Yolcu 360

Ezo Gelin’in Hikayesi: Gaziantep’ten Suriye’ye Sürgün Bir Kadın

Yolcu360

Yorum Bırak