Yolcu360
Faydalı bilgiler Güncel

2019 | Radar Cezaları Ne Kadar ve Nasıl Sorgulanır?

Şehir dışına çıkıldığında yollarda karşımıza çıkan ve hız sınırımızı ölçen radar cihazları ile kesilen radar cezası kazaları önlemede önemli bir faktör. Hız aşımı yapıldığında plakaya hız cezası kaydeden sistem ile kullanıcılara ceza yazılıyor. Peki radar cezaları ne kadar ve nasıl sorgulanır? Hız aşma cezası 2019 ücreti nedir? Bu yazımızda sizler için derledik.

Radar Cezaları Ne Kadar?

2019 yeni trafik cezaları belli oldu! Buna göre 2019 hız aşımı cezası ücretlerinde ciddi bir artış görülüyor. Buna göre hız sınırı üç ayrı başlıkta inceleniyor. Hız aşımı yüzde on, yüzde otuz ve yüzde elli aşıldığı takdirde 3 çeşit ceza düzenleniyor. Ceza puanı ve ücretlerini sizler için derledik.

Hız sınırını yüzde 10 ve yüzde 30 arası aşmak:

Hız sınırı yüzde 10-30 arasında aşılırsa kişiye yazılacak ceza puanı 10 olarak kaydedilirken, ödenecek radar cezası bedeli ise 235 TL olarak belirlenmiştir. Bu ceza kesildikten itibaren 15 gün içinde ödenirse %25 indirimli olarak ödenir. İndirimli radar cezası ise 176,25 TL olarak belirlendi.

Hız sınırını yüzde 30 ve yüzde 50 arası aşmak:

Hız sınırını yüzde 30 ve yüzde 50 arasında aşma durumunda sürücülere yazılacak radar ceza puanı 15 olarak kaydedilirken, ödenecek hız aşımı cezası ise 488 TL olarak belirlenmiştir. Hız cezası belirlendiği tarihten 15 gün içinde ödeme yapılırsa %25 indirimli olarak ödenir. İndirimli radar cezası ise 366 TL olarak belirlendi.

Hız sınırını yüzde 50’den fazla aşmak:

Hız aşımı eğer yüzde 50’den fazla ise araç sürücülerine yazılan ceza puanı 15 olarak kaydedilirken radar cezası ise 1002 TL olarak belirlenmiştir. Bu ceza eğer 15 gün içinde ödenirse ise %25 indirim uygulanarak 751,50 TL olarak belirlenir.

Radar Cezaları Nasıl Sorgulanır?

Radar cezası sorgulama yapmak isteyen araç sürücüleri e-devlet üzerinden kullanıcı şifreleri ile giriş yaparak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Giriş yapıldıktan sonra sistem üzerinde bulunan e-hizmetler bölümünden EGM menüsüne girerek ’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’ bağlantısına tıklayarak trafik ceza sorgulaması yapılabilir. Bu yöntemin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden de trafik ceza sorgulama yapılabilir. Bunun için gib.gov.tr internet sitesine girerek ’Borç Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısı üzerinden ‘Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısına tıklayarak trafik cezası sorgulaması yapılabilir.

Radar Cezası Nasıl Ödenir?

Radar cezası ödemelerini gerçekleştirebilmek için cezanın tebliğ edilmesi gerekir. Cezanın sürücüye tebliğ edilmesinin ardından araç sürücüleri anlaşmalı bankalar üzerinden radar cezası ödemesi yapabilirler. Bankaların yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden kredi kartı bilgileri girilerek ödeme gerçekleştirebilir veya PTT şubelerinden nakit olarak ödeme gerçekleştirebilirler.

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

Konuyla ilgili aşağıdaki içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir:

İlgili Yazılar

Tatilde Aksiyon Kameralarla Çok Daha Fazla Eğlence

Yolcu 360

Hurda Yasa Kapsamında 16 Yaşından Büyük Araçların Fiyatı Arttı mı?

Yolcu 360

Schumacher İçin Ferrari Sergisi Yapıldı!

Yolcu360

Yorum Bırak