Yolcu360
Otomotiv Haberleri

2019 | Plakasız Araç Kullanma Cezası ve Sorgulaması

Trafikte otomobillerin kimliği görevini gören plaka, her aracın ön ve arka kısmında görünür şekilde bulunması gerekir. Plakasız trafiğe çıkan araçlar tespit edilerek sürücülere plakasız araç kullanma cezası verilir. Sürücüler bazen geçici durumlarda bazen ise sürekli plakayı sökerlerse plakasız araç cezası alacaktır. Peki plaka takmama cezası nedir? 2019 yeni trafik cezaları ile beraber plakasız araç kullanma cezası 2019 fiyatları ne oldu? ve sahte plaka cezası gibi bilgileri sizler için derledik.

Plakasız Araç Kullanma Cezası Hakkında

Trafik kurallarının başında araçların plaka ile trafiğe çıkması gerekliliği geliyor. Plakasız araç kullanma durumunda caydırıcı olması adına Trafik Kanununun 23. maddesinde açıkça belirtildiği gibi ceza uygulanır. Aracın tescil belgesi veya plakasının araçta takılı olmaması durumunda veya yanlış yere monte edidiği durumlarda idari para cezası uygulanır.


Plakasız Araç Kullanma Süresi

Aracın yeni alındığı durumlarda henüz bir plakası yoksa geçici plaka prosedürü uygulanır. Bu durumlarda G Plaka adı verilen geçici plakalar araca takılır. Bu plakalar sayesinde araç yeni olduğundan geçici bir plaka takıldığı ekiplerce anlaşılmış olur ve ceza yazılmaz. Ancak bu plakaların kullanım süreleri 3 gün ile sınırlıdır. 3 gün sonunda hala kullanılmaya devam edilirse plakasız araç kullanma cezası yine geçerli olur. Plakasız motorlarda ise eğer yeni plaka bekleniyorsa 3 ay süreyle trafikte plakasız dolaşabilir.

Plakasız Araç Kullanma Cezası Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden  “Trafik Cezası Ve Otopark Sorgulama” kısmından trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sizden istenen bilgileri girdikten sonra “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama, sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama, tüzel kişi ceza sorgulama, otoparka çekilen araç sorgulama” bölümleri içinden ilgili bölümü seçerek ceza tutarlarına ulaşabilirsiniz.

Plakasız Araç Cezası 2019 Ücretleri

2019 yeni trafik cezaları ile beraber plaka takmama cezası da belli oldu. Buna göre plaka takmama cezası 2019 itibariyle 1698 TL olarak belirlendi. İlk 15 gün içinde cezayı ödeme durumunda uygulanan %25 indirimle ise 1273,5 TL ceza ödemesi yapılıyor. Tescil belgesiz araç cezası 2019 itibariyle 1002 TL olarak belirlenirken %25 indirimli hali ise 751 TL olarak kaydedildi. Yönetmeliğe aykırı şekilde plaka takmanın cezası ise 412 TL olarak belirlenirken %25 indirim haliyle 309 TL.


Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

Trafik cezaları ile ilgili diğer içeriklere de göz atabilirsiniz:

İlgili Yazılar

Lamborghini Huracan 2019 Geliyor!

Yolcu 360

Hidrojenle Çalışan Otomobiller

Yolcu 360

2018’de Çıkacak Arabalar Hangileri?

Yolcu360

Yorum Bırak