Yolcu360
Faydalı bilgiler Güncel

2019 | Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası ve Sorgulaması

Araç kullanan her bireyin mutlaka ehliyet sahibi olması gerekirken ehliyetsiz araç kullanma cezası sorgusu hayli fazla. Bir sebepten ehliyetini kaybetmiş veya unutmuş kişilere uygulanan ehliyetsiz araba kullanma cezası 2019‘da ne durumda? Arabanın yanı sıra ehliyetsiz motor kullanma cezası da oldukça merak edilen bir konu. Sizlere bu yazımızda ehliyetsiz araç kullanma cezası ve sorgulaması 2019 verilerini topladık.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Sorgulama

Ehliyetsiz araç kullanımı sonucunda alınan cezaları sorgulamak için e-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra, Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama bölümünden ceza sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca EGM resmi internet adresi, Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet adresi ve PTT şubelerinden de sorgulanabilir. Ödeme işlemi Gelir İdaresi Başkanlığının bir online hizmeti İnternet Vergi Dairesi ile veya şahsen bir vergi dairesine giderek de yapılabilir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

2019 Yeni trafik cezaları belli oldu! Yeni trafik cezaları yüzde 23.73 lira zamlı olarak geldi. Buna göre 2019’da ehliyetsiz araç kullanma cezası geçen yıla oranla daha fazla. Ehliyetsiz araç kullananlar için yeni ceza tutarı 2.018 TL. Ehliyetsiz motor kullanma cezası da araç kullanma ile aynı. Ehliyetsiz araç kullanma cezasına ceza alındıktan 15 gün içinde ödenirse uygulanan %25 indirimle ceza tutarı 1.513,5 TL  olarak belirlendi.


Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ödemesi

Trafik kurallarının ihlal edilmesinden kaynaklı kesilen para cezaları, ceza kesilen kişiye tebliğ edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde ödenmelidir. Sorgulama sonunda görüntülenen ehliyetsiz araç kullanma cezasın ilk 15 gün içerisinde ödendiği taktirde %25 indirim uygulanır. Ehliyetsiz araç kullanan sürücünün ödeyeceği ceza bu süre zarfında ödenirse indirime hak kazanır. Ceza tutanağını elden teslim almayan araç sürücülerine tutanaklar gönderilir. Eğer adreste bulunamazlarsa bağlı oldukları muhtarlık birimine teslim edilir. Bu tutanak muhtarlıktan alınmazsa EGM’ye iade edilir. EGM tarafından vergi dairesine iletilen ceza işleme alınır. İşlem tarihinden itibaren yasal ödeme süresi başlamış olur.

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder, cezalar kime yazılır?

Araç kiralama için trafik cezalarını kimin ödediği sıkça sorulan bir soru. Kiralık araçlarda yapılan trafik ihlallerinde cezaları sürücü öder. Kesilen cezanın günü ve saati belirlenmiş olduğundan, o gün ve saatte aracı teslim alıp kullanmakta olan sürücüye ceza tutarı yansıtılır. Sürücü seyir halindeyken trafik memurlarının kestiği, sürücü kaynaklı ihlallerin cezalarını da ödemekle yükümlüdür. Araç arızasına bağlı olarak gelişebilecek durumlarda kesilen cezalar hakkında aracı teslim almadan önce, aracı teslim eden rent a car ofisinin araba kiralama formunu dikkatle okuyunuz ve bu konuda yetkili personelden bilgi alınız.

Konuyla ilgili aşağıdaki içeriklerimiz de dikkatinizi çekebilir:

İlgili Yazılar

Çinli Otomobil Markası Buick Türkiye’ye Gelir mi?

Yolcu 360

Seyahat Etmenin İnsana Kattığı Değerler

Yolcu 360

İstanbul ve Marmara için kritik dolu yağışı uyarısı

Yolcu 360

Yorum Bırak