Yolcu360
2018 trafik cezası rakamları
Otomotiv Haberleri

2018’in Trafik Cezası Zam Oranlarıyla Ödeyeceğimiz En Yüksek Ceza Miktarları

2018’e bol zamla girdik. Akaryakıt, sıfır araç vergisi, günlük tüketim ürünleri ve daha pek çok ihtiyaç kalemine zam geldi. Bu durumdan trafik cezaları da nasibini aldı. Peki, 2018’de hangi trafik suçu ya da kusuru için ne kadar ceza ödeyeceğiz?

2018 Trafik cezası rakamlarının en yüksek olduğu konu bozuk takograf ya da taksimetre kullanımına. Özellikle taksicileri ilgilendiren bu ceza, bozuk taksimetre kullanan taksicilere tam 7. 623 TL’lik bir rakam ile fatura edilecek.

Sahte plaka kullanımı, özellikle ikinci el araç satışlarında çok karşılaşılan bir dolandırıcılık yöntemi. Bu durumu önlemek üzere trafik cezası rakamlarında en yüksek oranlardan biri sahte plaka kullanımına yönelik. Sahte plaka kullanmanın cezası 5.942TL .

Bilindiği üzere oto yollara konumlandırılan radar sistemleri, söz konusu yol için belirlenmiş olan hız limitini aşan araçları tespit etmeye yarıyor. Bazı teknolojiler ise bu cihazların nerede bulunduğunu tespit edebiliyor. Sürücüler de söz konusu teknolojiden yararlanarak yani radarı haber veren cihazları kullanarak önemli bir trafik suçu işliyor. İşte böyle davranan yani aracında radar haber veren cihaz bulundurmanın cezası 3.042Tl.

Ehliyetsiz araç kullanmak, çok tehlikeli. Ehliyet almaya hak kazanamamış kişilerin araç kullanmaları, trafikte çok büyük sorunlara neden olabilir. Ancak bazen de beş dakikalık yere giderken ehliyetimiz diğer ceketin cebinde kalıverir. Durum ne olursa olsun, trafikte ehliyetsiz araç kullanmanın cezası tam 2. 018Tl ceza ödemeniz gerekecek.

Trafik belgesi ve tescil plakası olmadan trafiğe çıkmanın cezası da oldukça yüksek. Eğer trafik belgesi ve tescil plakası olmadan trafikte yakalanırsanız 2 bin TL ceza ödemeniz gerekecek.

İlgili Yazılar

2018’de En Çok Hangi Araba Sattı?

Yolcu 360

Otomobilin Tarihi

Yolcu 360

Arabanız İçin En Güzel Aksesuarlar

Yolcu 360

Yorum Bırak