Yolcu360
2018 trafik cezası rakamları
Otomotiv Haberleri

2018 Trafik Cezası Rakamları

2018 trafik cezası rakamları nasıl? Trafik cezalarına ne kadar zam geldi? Zamlı trafik cezası rakamları listesi var mı? Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar ya da hız sınırı ihlali cezası kaç para

2018 Trafik Cezası Rakamları

Trafik, yayalar, yolcular, sürücüler ve taşıtlardan oluşan bir hareket olarak tanımlanabilir. “Hareket” diyoruz çünkü tüm bu insan ve araçlar bir düzen içinde bir yerden bir yere ulaşım sağlamayı amaçlıyor. Durmak, kalkmak, ilerlemek, geri gitmek, manevra yapmak, dönmek, yol değiştirmek ve daha fazlası, yürüyen insanlar, karşıdan karşıya geçenler, hava koşulları, tıkanan trafik gibi detaylar bir araya geldiğinde iş, iyice komplike bir hal alıyor.

1900’lü yılların başlarında ilk motorlu araçlar yollara çıktığında trafik kuralları henüz söz konusu değildi. Bir çok kişi yaralınıp hayatını kaybedince yol düzeni, yayalar, sürücüler ve hatta yolcular için bazı kuralların olması gerektiği anlaşıldı. Bundan sonra da tam bir yüz yıl boyunca iş gelişti, değişti ve bugünkü halini aldı. Trafik kurallarına uymayanlar için de cezalar belirlendi. Bu cezalar kırmızı ışıkta geçmeme, hatalı sollama yapmama gibi pek çok hayati konuda caydırıcı olması ile önemli.

Ülkemizde trafik cezaları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirleniyor. Geçtiğimiz ay, trafik cezalarına zam yapıldı. Zamlı trafik cezası rakamları ise şöyle özetlenebilir.

2018 Hız Sınırı Cezası

Hız sınırı ihlali çok önemli bir trafik suçudur. Zira, çok şiddetli trafik kazalarının çoğunun arkasında hız sınırı ihlali söz konusudur. Zamlı trafik cezalarına baktığımızda hız sınırı cezası rakamları şöyle:

Hız Sınırı Cezası Rakamları

Hız sınırını yüzde 10 – 30 arasında aşanlar 235 TL ceza ödeyecekler.

Hız sınırını yüzde 30 – 50 arasında aşanlar 488 TL ceza ödeyecekler.

Hız sınırını yüzde 50 aşanlar 2 bin TL ceza ödeyecekler.

Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanmanın Cezası

Hız sınırı cezası gibi cep telefonuyla konuşma cezası da en çok arananlar arasında. Zira, hemen herkes trafikte cep telefonu ile ya konuşuyor ya da ekranına bakıyor. Araç kullanırken cep telefonu ile konuştuğunuz ya da ekranına baktığınız görülürse hemen orada tam 235 TL ceza kesilecek.

Usulsüz çakar lamba kullananlara ve egzoz bağırtmak gibi çevreyi rahatsız edecek şekilde araç kullananlara da 2 bin Tl ceza var.  

Spin atmanın cezası ve drift atmanın cezası da oldukça yüksek. Spin atmanın cezası ve drift atmanın cezası 5 bin 10 TL.

Yeni trafik cezası zamları kırmızı ışıkta geçmenin cezası konusunda da neyse ki acımasız görünüyor. Peki, kırmızı ışık cezası ne kadar?

Yılda 3 kez kırmızı ışıkta geçmeniz halinde ehliyetinize tam 30 gün el konulacak. Söz konusu ihlali tekrarlarsanız bu sefer de 45 günlüğüne ehliyetinize el konur. Bu ihlali üçüncü kez tekrarlamanız halinde ise tam 60 gün ehliyetinizi unutun.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ya da usulsüz çakar takmanın cezası gibi trafik suçları cezalar güncellendi. 2018 trafik cezası rakamları, caydırcı bir etkiye sahip. Yeni trafik cezası fiyatları için gib.gov.tr yani Gelir İdaresi başkanlığı resmi web sayfasını inceleyebilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Dünya’nın En Ucuz Otomobili Artık Üretilmeyecek!

Yolcu 360

Kış Lastiği Uygulaması

Yolcu360

2020 | Muayenesiz Araç Kullanma Cezası ve Sorgulaması

Yolcu 360

Yorum Bırak