Yolcu360
Otomotiv Haberleri

2017’de En Çok Satılan Arabalar

2017’de en çok satan arabalar listesi, hem araç kiralama için hem de sıfır ve ikinci el araç alım satımları için önemli veriler sunuyor. Biz de bu amaçla 2017 otomobil satışlarına bir bakalım istedik.

2017’de En Çok Satılan Arabalar

Artan vergi yükleri, yakıt zamları ve yükselen dolar kuru ile çok zor bir 2017 geçirdik. Özellikle bu üç kalem otomotiv sektörünü derinden etkiledi. Peki, tüm bu zorluklara rağmen 2017’de en çok satan arabalar hangileri oldu? 2017’nin en çok satan araba marka ve modellerini sizin için listeledik..

Dünyada en çok satılan araba markaları ile Türkiye özelinde en çok satılan araba markaları farklılık gösterecektir. Zira, ülkelerin yakıt tüketimi için ödedikleri rakamlar

Veriler ODD’nin 2017’de En Çok Satılan Arabalar Listesinden

ODD yani Otomobil Disrtibitörleri Derneğinden 2017 otomobil satışlarına dair gelen verilere göre 2017’nin en çok satan 10 otomobili şöyle:

En Çok Egea Satılıyor!

İlk üç sırada Fiat Egea, Renault Megan ve Renault Clio var. Onların hemen arkasında ise şaşırtıcı olarak Volkswagen Passat var. Bu dört araç için bir yorum yapmak gerekirse; Egea’nın başarısında çok güçlü bir pazar analizi yatıyor. Zira, Fiat Türkiye Egea’nın önünü açmak için Linea modelinin üretimini bile durdurdu. Araç kiralama alanında da Egea modelleri büyük ilgi görüyor. Özellikle geniş bagaj hacmi bu konuda önemli bir etken. Megan ve Clio ise kendi sınıflarında az yakan ve ekonomik araçlar olmaları sebebiyle çok tutuluyorlar. Lüks segmentin temsilcisi Passat’ın yüksek satış rakamları ise daha çok rent a car şirketlerinin talebi ile açıklanıyor. Zira lüks araç kiralamada kiralık Passat seçeneği çok popüler.

Toyota Corrolla, Renault Cymbol, Ford Focus ve Volkswagen Polo da listenin takip eden en çok satılan arabaları. Özellikle Corolla’nın hemen her dönem ülkemizde çok sevildiğini unutmamak gerek.

Listenin devamında Opel Astra, Nissan Qashqai ve Hyundai i20 var. Birbirinden farklı segmentleri temsil eden bu üç aracın tercih edilme nedenleri de farklı. Opel Astra sınıfının en güçlü örneği ve Türk kullanıcı onu çok seviyor. Nissan Qashqai ise ulaşılabilir SUV kategorisi temsil ediyor. Küçük sınıfta en iyi seçeneklerden biri olan i20, C3 ve 208’e göre yine önde.

2017 Araç Satış Rakamları

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de toplamda 819,954 adet araç satışı olmuş. Aslında bu rakam bir önceki yıla göre biraz az. Çünkü 2016’da Türkiye’de toplamda 841,808 adet araç satışı gerçekleşmişti. Sektör vergi ve yakıt masraflarının gölgesinde küçüldü.

 

Çok Satan Arabayı Tercih Etmek Neden Önemli?

2017’de en çok satan arabalar konusu önemli. Çünkü çok satan bir otomobil, piyasada çok talep görüyor demektir. Bu verileri doğru okumak, ikinci el araç alırken ya da aracınızı daha sonra ikinci elde satmak isterken epey işinize yarar.

İlgili Yazılar

İkinci El Araba Alım Satımında Noter İşlemleri

Yolcu360

İnternetten Mini Almaya Ne Dersiniz?

Yolcu360

ÖTV İndirimi Araba Fiyatlarını Nasıl Etkiledi?

Yolcu 360

Yorum Bırak