Yolcu360
Faydalı bilgiler

16 Ocak Dünya Hijyen Günü | Covid-19’a Karşı Araç Hijyen Önlemleri

⏱: 4 dk

Covid-19 ile birlikte değişen hayatlarımızda hijyenin önemini bir kez daha anladık. Peki, 16 Ocak Dünya Hijyen Günü nedir? Hijyen Günü neden var? Hijyen kuralları neler? Kişisel hijyen nasıl sağlanır? El hijyeni neden önemlidir?Covid-19’a karşı alınabilecek hijyen önlemleri neler? Korona virüse karşı araç temizliği nasıl yapılmalı? İşte hijyen hakkında merak ettiğiniz tüm bu soruların cevapları Yolcu360 ekibi tarafından sizler için derlendi.

16 Ocak Dünya Hijyen Günü

2011 yılında ilk kez Türkiye’de kutlanmaya başlanan Dünya Hijyen Günü, hijyenin insan hayatındaki önemine dikkat çekiyor. Uzmanlar tarafından açıklanan verilere göre, bir kişi sadece 1 gün içerisinde 250 milyon zararlı bakteri, virüs ve mantara temas ediyor. Üstelik bu zararlı bakterilere maruz kalmak için dışarıya çıkmak da gerekmiyor. Kullandığımız kalemlerden cep telefonlarımıza kadar her yerde bu bakteri ve virüsler mevcut. Bu nedenle kişisel hijyen kurallarına eksiksiz bir şekilde uymamız ve kendimizi korumamız önemli. Unutmayın ki kendimizi korursak, sevdiklerimizi de koruruz.

HES Kodu Nedir? | HES Kodu Ne İşe Yarar? | Nasıl Alınır yazısı için tıklayınız.

Covid-19’a Karşı Alınabilecek Hijyen Önlemleri

 1. Eller sık sık sabun ve su ile 20 saniye boyunca yıkanmalı.
 2. Öksürme ve hapşırma sırasında tek kullanımlık mendil ile ağız kapatılmalı. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanılmalı.
 3. Eller ile yüze dokunulmamalı.
 4. Sık kullanılan yüzeyler her gün temizlenmeli.
 5. Havlu gibi kişisel eşyalar ortak kullanılmamalı.
 6. Kıyafetler, 60 ya da 90 derecede normal deterjanla yıkanmalı.

Korona Virüsü ve Araç Temizliği

 • Korona virüsüne karşı otomobilde alınabilecek ilk önlem aracın tavanını, tabanını ve havasını, bakterilere ve virüslere karşı dezenfekte etmek.
 • Korona virüsüne karşı otomobilde ozonlama çalışması yapılmalı.
 • Su, oksijen ve kolloidal gümüş birleşeninden oluşan anti bakteriyel sıvı ile arabanın her yeri mutlaka silinmeli.
 • Bu duruma ek olarak yine her kullanımdan önce araç direksiyonunu ve vitesini yüksek alkollü kolonya veya el dezenfektanı ile silinmeli.
 • Otomobil içerisinde mutlaka el dezenfektanı ve kolonya bulundurulmalı.
 • Araç temizliği konusunda araç kiralama firmalarına da büyük sorumluluklar düşüyor. Bu firmalar anti bakteriyel bakımları her kiralama öncesi ve sonrasında mutlaka yapmalılar.

Bizde Yolcu360 olarak yol arkadaşlarımızla her seferinde temiz bir başlangıç yapıyoruz. Tüm iş ortaklarımız aracınızı teslim etmeden önce direksiyon, vites kolu, kapı kolu, emniyet kemeri, ekran, anahtar bölgesi, tuş ve düğmeler gibi sık temas edilen yüzeyleri özenle dezenfekte ediyor. Sizlere temiz ve risksiz bir yolculuk sağlıyoruz.

Korona Virüsüne Karşı Otomobilde Alınabilecek Önlemler yazısı için tıklayınız.

Yolcu360’tan Hijyen Garantili Yolculuk

Yolcu360.com, platform üzerinden kiralanan araçlarda pandeminin başından itibaren uyguladığı temizlik ve dezenfeksiyon çalışmaları ile hijyen ve dezenfeksiyon garantili bir yolculuk sağladı. 16 Ocak Dünya Hijyen Günü’nden yola çıkarak bundan sonraki dönemde de söz konusu uygulamaların rutine yerleşeceğini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız. 🙂

Pandemi etkisinin devam ettiği bu günlerde Yolcu360, misafirlerinin sağlığını koruyacak önlemler almaya devam ediyor. İş ortakları ile birlikte her kiralamadan sonra otomobillerin temizlikleri dikkatle yapılıyor. Araçlar misafirlere teslim edilmeden önce; direksiyon, vites kolu, kapı kolu, emniyet kemeri, ekran, anahtar bölgesi, tuş ve düğmeler gibi gün içerisinde sıkça temas edilen bölgeler, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan dezenfektanlar ile siliniyor. Araçlarda yüksek hijyen standartları sağlayarak, misafirlerimizin sağlığını en üst planda tutuyoruz.

En iyi 7 Kişisel Hijyen Kuralı

 • Düzenli bir şekilde duş alınmalı. Eğer suya erişiminiz kısıtlı ise ıslak bir sünger veya bezle vücudunuzun her yerini silebilirsiniz.
 • Dişleri günde en az bir kez temizlemeli. Fakat en doğrusu her yemekten sonra dişleri fırçalamak. Bu sayede diş eti hastalıklarından ve çürüklerden korunabilirsiniz.
 • Saçları haftada en az bir kez sabun veya şampuanla yıkanmalı.
 • Tuvalete gittikten sonra eller, sabunla iyice yıkanmalı.
 • Yemek hazırlamadan veya yemeği yemeden önce eller, sabunla yıkanmalı. Çalışma ve oyun oynama gibi normal günlük aktiviteler sırasında, hastalıklara neden olan mikroplar ellere ve tırnakların altına bulaşabiliyor. Dolayısıyla yıkanmazlarsa yemeğe bulaşabilme riskleri de var.
 • Kirli giysiler tekrar giyilmeden önce mutlaka yıkanmalı. Eğer imkanınız varsa çamaşırları güneş gelen bir yerde kurutun. Çünkü güneş ışınları, hastalığa neden olan bazı mikropları ve parazitleri öldürüyor.
 • Öksürürken veya hapşırırken diğer insanlardan uzaklaşılmalı. Aynı zamanda, burun ve ağız mendil ya da kol içi ile kapatılmalı. Bu yapılmazsa burun ve ağızdan mikrop içeren sıvı damlacıkları havaya yayılabilir ve diğer insanlara bulaşabilir.

Seyahatlerinizde Covid-19’a Karşı Alabileceğiniz Tedbirler yazısı için tıklayınız.

El Hijyeni Neden Önemli?

Biliyorsunuz ki Covid-19 salgınından korunmanın en önemli yollarından biri de el yıkamak. 16 Ocak Dünya Hijyen Günü hakkında konuşup da el yıkamanın önemine değinmemek olmazdı. Peki, el yıkamak neden önemli?

 • Zararlı mikroplara karşı korunmak için el yıkamak önemlidir.
 • Bir yüzeye veya cisme dokunduktan sonra el yıkamak, mikroplardan korunmanızı sağlar.
 • El yıkamak aynı zamanda hem kendinizi hem de dokunduğunuz eşyalara veya cisimlere dokunan başka kişileri korumak için önemlidir.
 • Eğer hasta olan bir kişiye dokunduysanız ellerinizi hemen yıkamalısınız ki mikroplar vücudunuza yayılmasın.
 • Eğer siz hastasıysanız bulunduğunuz ortamdaki diğer kişileri hasta etmemek için sık sık el yıkamanız önemlidir.

El yıkamak, COVID-19’da dahil olmak üzere virüslerin yayılmasını azaltmak ve enfeksiyonları önlemek için en etkili eylemlerden biri. Düzenli ve sık sık el yıkayarak hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruyabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Deprem Toplanma Alanları Nereden Öğrenilir? / Acil Durum Toplanma Alanları Neye Göre Belirlenir?

Yolcu 360

Çocuk Pasaportu Nasıl Çıkarılır? | Pasaport Başvuru

Yolcu360

Görüntülü Konuşabileceğiniz Mobil Uygulamalar

Yolcu 360

Yorum Bırak