Yolcu360
Duyuru ve kampanyalar

14 Şubat Sevgililer Günü ‘ne özel 89 TL’den başlayan fiyatlar Yolcu360’ta

⏱: 3 dk

14 Şubat Sevgililer Günü’nde ayağını yerden kesecek araç kiralama fırsatlarını kaçırma! Yolcu360’ta İstanbul, Ankara ve İzmir için 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel fiyat avantajlarının detaylarına göz atın!

14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel fiyatlar

Yolcu360 mobil uygulaması ya da Yolcu360 web sitesi üzerinden yapacağınız araç kiralama rezervasyonlarında avantajı yakalayın! 15 Şubat 2019 tarihine kadar yapacağınız araç kiralama rezervasyonlarınızda İstanbul, Ankara ve İzmir’de 89 TL’den başlayan fiyatlarla araç kiralayabilirsiniz. Hemen şimdi rezervasyonunuzu gerçekleştirmek için aşağıdaki butona tıklayın!

14 Şubat Yolcu360 kampanyası geçerlilik süresi

Yolcu360’ın 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel düzenlediği bu kampanyaya aynı zamanda 0850 360 5 360 No’lu Misafir Memnuniyet Merkezi üzerinden de katılabilir, rezervasyonunuzu telefonla gerçekleştirebilirsiniz. Kampanya 15 Şubat 2019 tarihine kadar yapılan rezervasyonlarda, 31 Mart 2019’a kadar gerçekleştirilecek araç kiralama işlemler için geçerlidir. 31 Mart 2019 ‘dan ileri bir tarih için talep edilen araç teslim alma işlemlerinde kampanyalı fiyatlar ne yazık ki geçerli olmayacaktır.

14 Şubat Sevgililer Günü Hakkında

14 Şubat Sevgililer Günü, her sene hemen hemen bütün ülkelerde kutlanmakta. Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu özel gün, aynı zamanda Valentine’s Day olarak da bilinir

Aşıkların Azizi: Valentine

Sevgililer Günü’ne bir anlamda adını veren Aziz Valentine, 3. Yy’da yaşamış bir rahipti.  II. Claudius ‘un başta olduğu Roma İmparatorluğu’nda yaşamış olan Valentine tam bir baskı rejiminin yaşanduğu dönemde hayatını sürdürdü. İmparator Claudius’un en büyük derdi, ordusunda savaşacak asker bulamamasıydı ve ona göre bunun tek sebebi, Roma erkeklerinin kadınlarla yaşadıkları büyük aşklardı. Claudius, çılgınca olsa da çözüm olarak askerlerin evlenmesini yasakladı; tüm nişan ve evlilikler iptal edildi.

St. Valentine, bu baskıya boyun eğenlerden olmamayı seçti ve kendisi gibi papaz olan St. Marius ile beraber çiftlerin nikahlarını gizlice kıymaya başladı.

St. Valentine kimdir

Sevgililer Günü ‘nün başladığı tarih: 14 Şubat 269

Zalim imparator Claudius, Valentine ve beraberindeki rahiplerin yasağı deldiğini öğrendi ve onları ölüm cezasına çarptırdı. Bir rivayete göre cezaları sopa ile öldüresiye dövülmekti. Bir başka rivayete göre ise, ibreti alem için yakılmışlardı. 14 Şubat 269’da Aziz Valentine, Hristiyan Şehitliğine gömüldü.

Valentine, ölüme yolcu edilmeden önceki günlerini hapiste geçirmiş ve burada kendisiyle ilgilenen gardiyanın kızına aşık olmuştu. Valentine zindanda geçen bu döneminde masum duygularını içine saklamak yerine bir mektuba dökmüştü. 14 Şubat günü, ölüme giderken, Aziz Valentine imzasını taşıyan aşk mektubu, gardiyanın kızına ulaştırıldı. Efsane bu yönüyle de, sevgiliye kart atma geleneğinin başladığı zaman olarak tanımlanabilir.

Kilisenin Sevgililer Günü kararı

Şubat ayının ortasına denk gelen Lupercalia Festivali, Pagan inancında 14 Şubat, tabiatın tekrar uyanması, baharın geldiği anlamına geliyordu. Festivalde, Romalı genç çiftler bir araya gelirdi. Bunun için de bir oyun oynanırdı. Kızların adı kağıtlara yazılır ve çömleğe atılırdı. Sonrasında erkekler kimin adının yazılı olduğu kağıdı çekerse, festival boyunca genç kıza eşlik eder ve sonrasında evlenirlerdi. Hristiyan Kilisesi ilk kurulduğunda, papazlar bu geleneksel törenin, özellikle paganlar ile birlikte anılmasını istemediler. Çözüm olarak ise, festivalin başladığı ilk günü, 14 Şubat Aziz Valentine Günü kabul ettiler. Böylece Sevgililer Günü resmiyetini ilk kez böyle kazandı.

Aziz Valentine’in ölümünden asırlar sonra

Papa Gelasius, tam iki asır sonra, 498’de, Eski Romalılar’ın geleneği ile St. Valentine’i birleştirdi ve 14 Şubat’ı “Aziz Valentine Günü” ilan etti.

Bugün

Bugün ise Sevgililer Günü her 14 Şubat’ta hala kutlanıyor. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde sevgilier genelde başbaşa olacakları yerlere gitmeyi tercih ediyorlar. Aşkların başladığı, tazelendiği ve güzel hatıraların anıldığı bu özel günde İstanbul’da oturanların çoğu Şile, Ağva, Adalar gibi romantik gezi rotalarını tercih ediyorlar. Daha uzak mesafeleri göze alanlar ise Abant, Uludağ, Kapadokya ve Erciyes gibi lokasyonlara gözünü dikebiliyor. Siz de Yolcu360’tan bir araç kiralayarak 14 Şubat Sevgililer Günü’nüzü sevdiceğinizle başbaşa bir yolculuk ya da o yolculuğun sonunda romantik bir gezi noktası ile süsleyebilirsiniz…

14 Şubat Sevgililer Günü ‘nde gidebileceğiniz romantik yerler
  • Abant
  • Yedigöller
  • Kapadokya
  • Uludağ
  • Adalar
  • Şile
  • Ağva
  • Anadolu Kavağı
  • Alaçatı
  • Çeşme

İlgili Yazılar

Aylık Kiralamada 2466 TL + KDV’den Başlayan Fiyatlar!

Yolcu 360

Eylül’de Aylık Kiralayın, 300 TL İndirim Avantajından Yararlanın!

Felat Delibalta

500 TL İndirim Fırsatı Yolcu360’ta! Aylık kiralamalarda geçerli indirimi, yıl sonuna dek kullanabilirsiniz!

Yolcu 360

Yorum Bırak