Yolcu360 Blog
hedefe-ulasmak-1
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Faydalı bilgiler > Kişisel Gelişim: 10 Adımda Hedefe Ulaşma Sanatı

Kişisel Gelişim: 10 Adımda Hedefe Ulaşma Sanatı

Günlük hayatın koşuşturmacası içinde bir hedef belirlemek ya da kendi hedefi için çalışmak, çoğu insan için imkansız ya da uzak. Oysa insanı yaşamda değerli kılan ve mutlu eden şey, hedefler. Hedefi olmayan insan, adeta boşa yaşıyor. Öyle ise mutlaka bir ya da bir kaç hedef belirlemek ve bunlara ulaşmak için plan yapmak gerek. Çok kısa bir süre içinde hedeflerin sizi getirdiği yeri görecek ve daha fazlası için çabalıyor olacaksınız. Karşınızda hedefe ulaşma sanatı incelikleri…

hedefe-ulasmak

Hedefsiz Olmayın!

Hedefsizlik, depresyona ve hatta fiziksel olarak daha fazla düşük bağışıklığa da neden oluyor. Hedef olmayan insan, yaşamdan keyif almıyor. Yaşamak için motive olmuyor. Beyin ve onun iletimiyle tüm beden bu mesajı alıyor. Hedefler, en mutsuz yaşamı bile çekilir kılıyor. Bunun en güzel kanıtı da Eliezer Wiesel’dir. 19 Nisan 1944’te Naziler tarafından ailesiyle beraber Auschwitz-Birkenau toplama kampına gönderildiğinde 12 yaşındaydı. Kendine, oradan sağ çıkmak ve dünyaya olanları anlatmak gibi bir hedef belirlemişti. Bu hedef hayatta kalmasını sağladı. 

Hedefe Ulaşma Sanatı: Hedef Nasıl Belirlenir?

“hedef” deyince çok kapsamlı işler geliyor akla. Nasa’da kariyer yapmak, milyarder olmak, hava subayı olmak, başbakan olmak gibi şeyler hedef olabilirmiş gibi düşünülüyor. Oysa daha fazla yürümek, ayda bir kitap bitirmek, pilatese başlamak, araba kullanmayı öğrenmek, paten kaymayı öğrenmek gibi hedefler, çok gerçekçidir. Üstelik bu hedefler, zaman içinde insanın hayatını değiştirebilir. Nasıl mı?

1970’lerde Zuhal Hepkan adlı bir kadın, araba kullanmayı öğrenmek istiyor. Zuhal Hanım, hali vakti yerinde olan bir aileye mensup. Eşi, “şoförler var, nereye istersen götürürler” diyerek red ediyor. Zuhal Hanım, araba kullanmayı öğrenmeyi adeta bir hedef haline getiriyor. Israrcılığı ile öğrenmeyi başarıyor. Bununla da kalmayıp ileri sürüş teknikleri eğitimleri alıyor. 7 yıl sonra eşi iflas ediyor ve ölüyor. Eşinden kalan borç, yokluk ve üç çocuk ile hayatla başbaşa kalıyor. Hayatında hiç çalışmamış bir kadın olarak yapabileceği hiçbir şey yok. Cemiyetten tanıdığı bir kadın CEO kendisini özel şoförü olarak işe alınca hayatı düzene giriyor. Yıllar sonra Türkiye’nin ilk özel şoförlü lüks araç filosunu kuruyor. Hedefleri küçümsemeyin 🙂 

Hedefe Ulaşma Sanatı: Adım Adım Hedef Belirleme

Hayatınızda neler değişsin istiyorsunuz? Ne olsa hayatınız daha güzel olur? Bunların bir listesini yapın. Örneğin 15 kilo fazlanız var. Bu kilolar olmasa hayatınız pek çok açıdan daha güzel olurdu. Öyle ise hedefiniz 15 kilo vermek. (elbette bambaşka hedefleriniz olabilir. Biz, bu örnek üzerinden ilerleyelim)

Amaç Belirleme

Kendinize yapmak istediğiniz bir şey belirleyin. Daha fazla insanla tanışmak, dünyayı gezmek, dil öğrenmek, motosiklet almak…Bu amaç, sizi motive edecek ve hayatınıza bir katkı sunacak bir şey olmalı. 

Amacın Önemini Anlama

Bu hedef, sizin için neden önemli ve ne kadar önemli? Gerçekleşmezse ne olur? Hedefinizi gerçekleştirdiğinizde hayatınızda hangi noktalarda değişiklik söz konusu olur..Bunları düşünün.

Hedefe Ulaşma Sanatı: Amaca Ulaşmak İçin Gerekenlerin Listesini Yapın

Belirlediğiniz hedefe ulaşmak için size neler gerekiyor? Kilo verme örneğini ele alacak olursak; koşu bandı, plates kursu, 2 litrelik suluk, spor kıyafeti vs…”Bunlara ne gerek var”, demeyin! Amaca doğru plan yaparken minik bir alışveriş sizi motive edebilir. 

Amaca Ulaşmanıza Yardım Edebilecek Kişiler Kimler?

Belirlediğiniz hedefe ulaşmanızı sağlayacak ya da size bu yolda yardımcı olabilecek kişiler vardır. Yine kilo verme hedefine dönersek; diyetisyen ve psikolog size yardım edebilir. Sizinle ortak amacı olan bir dost da yardımcı olabilir. Bu kişilerle iletişim kurmalısınız. 

Başarmış Olanlar Kimler?

Sizin hedeflediğiniz şeyi başarmış insanlar var mı? Örneğin kilo verip hayatını değiştirmiş bir ünlü var mı? Böyle kişiler varsa onların bir fotoğrafını bulun ve sürekli gördüğünüz bir yere asın. Sizi motive edecektir. 

Hedefe Ulaşma Sanatı: Hedefi Somutlaştırın

Araştırmalar gösteriyor ki hayal ettiğiniz bir şeyi somutlaştırarak onu beyninize tanıttığınız zaman beyin, bunu gerçekleştirmek için çalışıyor. Hayalizde zengin bir adam olmak varsa zenginliği çağrıştıran şeylerin görsellerine ya da nesnelerine sahip olun. Dokunun, bakın görün. 

Hayal Kurun

Hayal kurmak, olmasını istediğiniz bir şeyi tüm detayları ile hayal etmek onun gerçekleşmesini sağlamaya hizmet ediyor. Kilo vermiş halinizle giydiğiniz kıyafeti, bu şekilde dolaştığınızı hayal edin. Benzer şekilde başarmak istediğiniz şey her ne ise onu…

Eylem Planı Yapın

Hedefe varmak için bir eylem planı yapın. Ama plana uyun. 

Hedefe Ulaşma Sanatı: Planın Dışına Çıkınca Vazgeçmek Yok!

Çoğu insan, buraya kadar olan tüm adımları uygular. Ama insan zayıf bir iradeye sahiptir. Bazen zayıflığına yenik düşer. Aslında bu, çok normaldir. Ama “zaten yapamıyorum” / “yine fire verdim” deyip vazgeçmemek gerekir. Tam o noktadan devam etmelisiniz. Unutmayın ki; bir gün makarna yediniz diye kilo almaz ve bir gün salata yediniz diye de kilo vermezsiniz. Aynı şekilde bir gün geç kalktınız yine tembel olmaz; bir gün erken kalktınız diye de çalışkan olmazsınız. Önemli olan sürekliliktir. 

Geçmişi Görün

İlerleme devam ederken geriye dönüp bakın. Ne kadar kilo verdiniz? Benzer şekilde hedefiniz para biriktirmek ise ne kadar biriktirdiniz…Her ay geriye dönüp bi’ bakın. Ne kadar yol almışsınız. “hiç başlamasaydım ne olurdu” sorusunu sorun. Böylece yani ilerlediğinizi gördükçe daha da ileri gitmek isteyeceksiniz. 

Uzun vadeli plan yapın. Hedefe hemen ulaşmayı beklemeyin. Kendinize uzun bir süre verin. Şöyle düşünün: Hiç olmaması mı geç olması mı? Hedefe ulaşmayı stres haline getirmeyin. Eğlenceli olduğunu düşünün. Her gün yeni bir diyet yemeği geliştirmek, onun tadına bakmak size hobi gibi gelsin. Hatta bu yemekleri ve tariflerini kendi sosyal medya hesabınızdan paylaşın. Bu hobi, sizi zamanla hedefe ulaşma konusunda motive edecek. 

Bol bol seyahat edin! Seyahatiniz için Kiralık araç mı arıyorsunuz?

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

 

Yorum ekle